Ako fotiť krajinu


Krajina je od nepamäti jedným z popredných odborov fotografie. Mnohí fotografi sa špecializujú iba na ňu a podarilo sa im dosiahnuť skutočného majstrovstva (nutné povedať, že po rokoch driny a sebazapierania). Nepreháňam! Ako fotiť krajinu? Odpoveďou nie je len mať "dobré oko", ale ide o to naladiť sa na dobré svetlo a chodiť, chodiť, chodiť. Každý profesionálny krajinár chodí s ťažkým vybavením vrátane statívu. Musí sa tiež dokonale vyznať v technike fotenia. Ale nezúfajme, netreba sa hneď vyrovnať krajinářským majstrom, aby sme sa mohli tešiť z pekných fotografií prírody. Základné a jednoduché rady pre každého sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

 

Základné kompozičné usporiadanie

  • Zlatý rez - matematická konštanta, ktorá je od nepamäti považovaná za vyváženú proporciu medzi rôznymi dĺžkami (1:1,618).
  • Tretinová kompozícia - významná línia (napr. horizont, budova) sa nachádza v jednej tretine obrazu - či už dole alebo hore, vľavo alebo vpravo.
  • Pätinová kompozícia - významná línia sa nachádza v jednej pätine obrazu
  • Stredová (symetrická) kompozícia - najvýznamnejší prvok či línie je umiestnený v strede či delí fotografiu na polovice
  • Diagonálne kompozícia - línia prebieha uhlopriečne

Krajinka
Foto: Tretinová kompozícia - horizont je v hornej tretine. Ukazovateľ je umiestnený približne v jednej pätine od okraja fotografie. Trávnatý svah je v diagonále a spolu s ubiehajúce cestou dodávajú obrazu dynamiku.

 

Aby sme zaujali diváka, nemusíme sa snažiť do obrazu umiestniť čo najviac prvkov a "krásnych vecí". Ba naopak, často je väčším umením zjednodušenie scény ao odstránenie rušivých prvkov. Ako to dosiahnuť? Často môže prospieť použitie dlhšieho ohniska. Správnym orámovaním sa zbavíme zbytočností blízko okrajov. Najlepšie je ale takzvane zoomovať nohami, pokiaľ to ide. Fotografi krajinári sa rozhodne nachodí! Obkľúčte scénu sem a tam a hľadajte najlepší uhol pohľadu!

 

Krajinka 2
Americký krajinár Ansel Adams hovoril: "Dobrá Fotografie znamená vedieť, kam sa postaviť".

 

Orámovanie a výrez

Častá rada profesionálnych fotografov znie - pozrite si zamýšľanú kompozíciu v hľadáčiku až do samotných krajov ešte než stlačíte spúšť a zamyslite sa:

  • Neruší nejaké zbytočné prvky na okraji záberu celkovú čistotu a harmóniu kompozície?
  • Nereže okraj fotky nevhodne nejaký dôležitý prvok?
  • Okraje dôležitých línií by sa nemali dotýkať tesne okrajov fotiek

 

ako fotit krajinu
Foto: Dôležité prvky sú vedený okrajom fotografie. Väčšinou je veľmi jednoduché odzoomovať alebo poodstoupit o krok dozadu alebo nabok.

 

Fotografovanie krajiny a hĺbka ostrosti

Hĺbka ostrosti je významným kreatívnym nástrojom pre každého fotografa. Je to pole od prvého ostrého bodu po ten posledný. V podrobnom článku o hĺbke ostrosti som vysvetlila, že ako veľké je ostré pole záleží na clone a tiež ohniskovej vzdialenosti. Krajinné celky sa spravidla fotí s veľkou hĺbkou ostrosti, čo znamená, že použijeme vysoké clonové číslo (napríklad f16). Pri použití krátkeho (= širokého) ohniská (35 a menej), ale spravidla nie sú tak veľké nároky na clonu. Široké ohnisko samo o sebe zabezpečuje pomerne značnú hĺbku ostrosti. Napriek tomu ale, ak potrebujeme proostřit veľké rozpätie od popredia až k pozadie, nastavíme na "širokáči" clonu aspoň 11.

 

Ako spravne fotit krajinu

 

Svetlo v krajine a zlatá hodina

Keby som mala dať jednu radu na to, ako fotiť krajinu, týkala by sa určite svetla. Rovnako ako pre nočnú fotografiu máme modrú hodinu, tak pre krajinársku fotografiu existuje zlatá hodina. Je to doba, kedy je svetlo mäkšie, teplejšie a tiene zaujímavejšie. A kedy sa teda vypraviť na výlet? Najlepšie pred východom slnka! Naozaj, fotografovanie krajiny vyžaduje značné obete. Našťastie je tu ale zlatá hodina číslo dva, ktorá začína pred západom slnka. Je to v podstate prvá hodina dňa hneď po úsvite a posledná pred zotmením. Svetlo môže narobiť problémy pokial fotíme značne oslnenú krajinu, napríklad pláž v chorvátsku alebo parkovisko na priamom svetle. Fotky apartmánov (napríklad na www.hrvatska.sk) musia prejsť špecialnou filtráciou a upravním ISO režimu.

apartment


V tejto dobe sú tiež menšie kontrasty medzi tieňmi a svetlami, takže dynamický rozsah hrá v náš prospech. Nemusíte sa ale obmedzovať iba na tento čas. Pekné fotografie môžu vzniknúť za rôznych svetelných podmienok aj uprostred dňa. Za prispenia prostisvětla či zaujímavých mrakov. Rovnako ako fotografie stromu v protisvetle v rubrike príbeh fotografie.

 

 

Cirkulárny polarizačný filter

Nevyhnutnou pomôckou, ako dobre fotiť krajinu pre pokročilejších fotografov, sú fotografické filtre. Ako prvý odporučím kúpiť si cirkulárny polarizačný filter (CPL), ktorý nám pomôže odstrániť odlesky od lesklých plôch, saturuje farby, na nebi nechá vystúpiť biele mraky oproti modrej oblohe. Nefunguje vždy, ale v závislosti od typu a uhla svetla, ale jeho efekt je nenapodobiteľný v počítači a na jeho použitie budete potrebovať objektív s predným závitom.

 

 

Úpravy v počítači. Áno či nie?

Priekopník a otec krajinárskej fotografie Ansel Adams bol známy starostlivou prácou v tmavej komore, kde trpezlivo nadržoval a vykrývali časti fotografie, u ktorých potreboval zmeniť tonalitu. Túto techniku ??poznáme z Photoshopu ako Dodging and burning (zosvetlí alebo stmaví pořadovaná miesta). V farebnej fotografii to bolo až do nástupu digitálnej fotografie ťažké. Teraz sú väčšinou fotografov brány úpravy v počítači ako samozrejmé pokračovanie tvorivého procesu. Netreba sa zriekať nástrojov, ktoré boli predtým v tmavej komore rovnako k dispozícii. Pravdou ale je, že prednosť by mala mať vždy skôr trpezlivá práca na mieste, ako spoliehanie sa na počítač.


Osobne som v minulosti fotila na diapozitívy Kodak Elitechrom, kde bola neuveriteľná saturácie farieb bežná. Toho teraz s RAW formátom dosiahnem len ťažko. Zaraďujem sa teda medzi fotografov ktorí počítač vidia ako súčasť kreatívneho procesu, ale na druhú stranu nechcem za žiadnu cenu meniť realitu pomocou koláží, klonovanie a podobne. To ponechajme grafikom a reklame. Krajina je ostatne dokonalá taká, aká je, a ak sa nám naše fotografie nepodarila, nezostane nám, než si nabudúce skrátka "stúpnuť inam".