Ako fotiť deti

Portréty detí a pravidlá kompozície

Napriek tomu, že nie je možné jednoznačne povedať ako správne fotiť, pretože tvorivý proces by nemal byť ohraničený pevnými pravidlami, je dobré osvojiť si základné pomôcky na dosiahnutie pekných fotografií detí.

Základnou radou
pre kompozíciu fotografie detí je ísť na kolená alebo na brucho, aby sme dostali objektív do výšky očí detí. Tým získame perspektívu, akú zvyčajne nemáme. Divák, ktorý si prezerá fotografiu, nadviaže s dieťaťom na fotke ďaleko intímnejší vzťah, pretože sa dostane do bližšieho kontaktu s detským svetom.

Ostrite na oči. Oči detí sú krásne, veľké a zvedavé a zračí sa v nich mnohé emócie. Ak sú uprené do objektívu, mali by byť vždy bodom, kam zaostríme. (Väčšina kompaktov sama rozpozná tvár a zaostrí naň.)

dieta

Vhodné je vyskúšať dlhšie ohnisko (okolo 100mm), ktoré jednak deti nevyruší z ich činnosti a navyše viac zotrú pozadia. Celá fotografie potom vyzerá jemnejšie, hlavný objekt je oddelený od rušivého pozadia. Hĺbku ostrosti tiež zmenšíme použitím režime priority clony (na bežnom kompaktu nie je k dispozícii, tam použijeme režim portrét). Na foťáku s manuálnymi nastaveniami clony, clonu nastavíme na niektorú z najnižších hodnôt. Napr. 3,5 alebo 5,6. To nám dopomôže k menšej hĺbke ostrosti (teda k "rozmazané pozadie").

U portrétu detí a osôb všeobecne, rovnako ako u krajiny je základným kompozičným pravidlom tzv pravidlo tretín, niekedy tiež zamieňané so zlatým rezom. To zjednodušene znamená, že hlavný objekt na fotke by sa mal vyskytnúť blízko jedného z bodov, ktorý sa nachádza zhruba v jednej tretine od ľavého alebo pravého okraja a zároveň od horného či dolného okraja. Takáto kompozícia u pôsobí živo a oveľa zaujímavejšie než umiestnenie na stred, ktoré vyznieva často dosť nudne.

dieta

Pri fotení v miestnosti sa často stretávame s nedostatkom svetla, preto sa nám v týchto prípadoch veľmi osvedčí fotiť zrkadlovkou alebo kompaktom so svetelným objektívom (dosahujúcim clony f2, 8 alebo nižšie). Nedostatok svetla sa môžeme snažiť dohnať zvýšením ISO. Je to užitočná pomôcka, ale bohužiaľ kvalita fotiek u kompaktov s menším čipom rapídne klesá pri vyšších hodnotách ISO nad 600, kedy sa objavuje digitálny šum.

Ak sa vám fotografovanie detí vnútri neosvedčí, vyberte si deň s pekným počasím a foťte vonku. Tu opäť platí jedna zásada vypožičaná z krajinárskej fotografie. Najzaujímavejšie svetlo je skoro ráno (po východe slnka) a tiež neskoro popoludní pred západom slnka. Slnečný svit má zlatistý charakter a vytvára jemnejší a dlhé tiene. Nie je to ale nevyhnutné a pekné fotky môžu vzniknúť počas celého dňa. Len pozor na ostrý kontrast silného slnečného svetla a tmavých tieňov. S tým si foťáky dosť dobre nedokážu poradiť.

 

Použitie vstavaného blesku

Zaistite dostatok svetla v miestnosti. Najprv skúste prirodzené svetlo blízko pri okne. To je zvyčajne veľmi pekné a jemné a hodia sa pre fotografiu detí. Ak by fotoaparát vyžadoval blesk, rozsvieťte luster či lampy a skúste vypnúť automatický blesk. Vstavaný blesk je zabijak fotiek. Kedykoľvek sa jeho použitie môžete vyhnúť, urobte to. Táto pomôcka slúži naozaj len ako posledný variant, ak nemožno inak a pokiaľ je nutné fotku z dokumentačných dôvodov zaobstarať. Okrem toho, že vytvára ostré tiene, plochou a bledú pleť, tak aj cez všetky možné vychytávky, sa nevyhnete ani červeným očiam. Tie, na rozdiel od ostatných neduhov, idú aspoň odstrániť v počítači.
Často vám aj v ostatných mojich článkoch vyhovárajú použití vstavaného blesku. Tým ale nechcem odsúdiť použitie blesku ako takého. Lepšie variantom (aj keď bohužiaľ drahšie) sú externé blesky, ktoré možno vďaka pohyblivej hlave natočiť na stenu alebo strop a nepálit je tak priamo do tváre. Odrazené svetlo je totiž o veľa mäkšie a navyše neprodukuje červené oči ani tvrdé tiene.

 

Fotografie bábätiek

Fotografovanie bábätiek je ľahké. Na rozdiel od starších detí vám nikam nám neutečú a vy máte dostatok času nastaviť fotoaparát a rozmyslieť si kompozíciu. Pri fotografiu bábätiek platia podobné pravidlá ako u fotografie detí všeobecne, len by som dala väčší dôraz na jemnosť osvetlenie. Ak nemáte špecifický tvorivý zámer, zabudnite na tvrdé svetlo a ostrý kontrast.
Naopak, rozptýlené svetlo ak tomu ešte biele pozadie je častou voľbou aj u profesionálnych fotografov. Celá fotografie bábätka je zahalená do bielej a vystupujú iba jemné a svetlé tóny pleti či kontúry tela a oči. Takému osvetlenie sa hovorí high-key a pre fotografiu deti a bábätiek je typické. Potrebná je väčšinou niekoľko zdrojov svetla (v profesionálnom ateliéri).