Ako fotiť

Ako fotiť. To je otázka veľmi zložitá na zodpovedanie len na niekoľkých riadkoch. Napriek tomu sa aj v tomto súhrnnom článku budem snažiť podať užitočnú odpoveď, ktorá by všetkým pomohla v tom, aby zhotovili pekné fotky vždy a všade. Pri každom z tém popíšem ten najdôležitejší moment, ktorý danú tému charakterizuje ak tomu ešte nastavenie foťáku a kompozíciu fotografie.

 

Čo fotiť?

Ak hľadáte všeobecný návod, čo potrebujete poznať, keď vezmete do ruky fotoaparát, odkážem vás na článok Ako správne fotiť, kde nájdete 6 základných rád. V tomto článku sa naopak zameriam na základné fotografická témy a ich zvládnutie. Každé téma má totiž svoje špecifiká a odpovedať spoločnou radou na to, ako fotiť všetko a všade je nemožné. Preto som rozdelila nasledujúce riadky podľa jednotlivých tém, u ktorých som vybrala vždy ten najzásadnejší moment.

 

Ako fotiť portrét

Vystihnú treba výraz fotografovanej osoby tak, aby obraz dostal hĺbku a emócie a zároveň bol prirodzený. Nehovorím o štúdiových a modelingových fotografiách, ale o tých, ktoré môžu zaobstarať všetci prakticky všade.

Portret

Kompozícia:
Oči by mali byť najdôležitejším objektom pozornosti fotografa. Ostrite preto na ne a umiestnite ich do tretiny fotografie, nie na stred. Stredová kompozícia portrétu nepristanú a mala by sa používať iba s výnimočným zámerom.


Nastavenie fotoaparátu:
Nemusíte vždy fotiť len úsmevy. Aj ostatné emócie majú svoju hĺbku. Zvýrazniť fotografovanú osobu vám pomôže rozostrenie pozadia čiže práca s hĺbkou ostrosti. Toho dosiahnete pomocou dlhšieho ohniska objektívu (napr. 80mm a nastavenie nižšej clony 5,6 a menej). Pri fotení kompaktom potom samozrejme použite režim portrét. V prípade že to chcete ponechať na profesionálov, odporúčame: fotograf Nitra.

 

Ako fotiť krajinu

V krajine je základom dobré svetlo. Spravidla sa udáva, že najlepšie je fotiť v tzv zlatej hodine, teda dobe hodinu okolo úsvitu a súmraku. Tiene sa predĺži a svetlo je mäkšie a plastickejší. Napriek tomu ale kedykoľvek počas dňa môže svetlo skvele zapracovať. Stačí, keď si sa slnkom pohrajú mraky, ako je tomu na obrázku dolu. Pozorujte preto svetlo a jeho kvalitu a vydajte sa fotiť v zlatej hodine.

krajinka

Kompozícia: základným pravidlom je tretinové delenie fotografie. To znamená, že významné línie by spravidla nemali byť na stredu, ale buď v hornej alebo dolnej tretine fotografie. Hlavný objekt vy mal byť umiestnený v zlatom reze - zjednodušene to znamená na priesečníku tretinových priamok.


Nastavenie fotoaparátu: Príroda spravidla vyžaduje použitie veľkej hĺbky ostrosti, to znamená nastavenie vyššieho clonového čísla (napríklad 11 alebo 16). Často to ale spôsobí príliš pomalý čas. V tom prípade nám nezostáva než použiť statív. Nutnou súčasťou výbavy krajinárskej fotografie sú fotografické filtre. Pre kompakt potom samozrejme môžete využiť režim krajina.

 

Ako fotiť v noci

Pokiaľ ide o fotenie statických objektov akým je mestské panorámu, rada znie: Použite statív. Ďalším dôležitým pravidlom je tzv.modrá hodina, teda čas tesne pred úplným zotmením, kedy obloha nie je ešte úplne čierna, ale krásne tmavo modrá.

noc

Kompozícia: Platí to, čo bolo povedané vyššie v závislosti od snímaného objektu.

Nastavenie foťáku: Tu záleží na tom, či sa fotený objekt pohybuje alebo nie. Ak fotíte statický objekt, použite statív a časovú / diaľkovú spúšť. Väčšinou je potreba snímku podexponovat o 1 EV, aby sa nasýtili farby. Na pohybujúce sa objekty použite blesk alebo zvýšte ISO. U kompaktu nastavte nočný režim, alebo režim nočný portrét.

 

Čím fotiť?

Základným úspechom toho, ako fotiť, je znalosť ovládanie fotoaparátu. Znevýhodnenia sú tu všetci užívatelia kompaktov, ktoré nemajú manuálne nastavenie času a clony. Tam ste odkázaní len na prednastavené režimy. Naopak pri možnosti manuálneho nastavenia odporúčam vypnúť automatický režim a používať režimy priority clony alebo času a ďalšie možnosti. Znalosť techniky a ovládanie vás oslobodí k vášmu kreatívnemu rozletu!